UNIVERSITY OF NAIROBI

A world-class university committed to scholarly excellence

University Prizes for 2007/2008 & 2008/2009 Academic Years

Send by email

 

The University of Nairobi presented various prizes for the Academic Years 2007/2008 and 2008/2009 during a prize giving ceremony held on Wednesday November 16th 2011 in Taifa Hall.

A former student is awarded for excellent performance by Mr. John Simba, Chairman of Council. View Event Gallery

 

The following is the list of prizes and winners that were presented during the ceremony.

GANDHI SMARAK NIDHI TRUSTEE FUND
DR. A.C.L. DE’SOUZA MEMORIAL PRIZE
INSTITUTION OF SURVEYORS OF KENYA PRIZE
ASIAN COMMERCIAL COMMUNITY ACADEMIC AWARDS
KENYA REINSURANCE CORPORATION
KENYA NATIONAL CHAMBER OF COMMERCE AND INDUSTRY
HAMILTON HARRISON AND MATHEWS - Le PELLEY PRIZE
ELIDA PONDS PRIZE
MATHU AND GICHUIRI PRIZE
INSTITUTE OF ENGINEERS OF KENYA PRIZE
YUSUF DAWOOD AWARD
KLSA PANNELL KERR FOSTER TAX PROJECT PRIZE
INSTITUTE OF CERTIFIED PUBLIC ACCOUNTANTS OF KENYA PRIZE
UNILEVER KENYA LTD
KASNEB OUTSTANDING ACCOUNTING STUDENT PRIZE
PROF. DAVID M. NDETEI MERITORIOUS AWARDS
KAPLAN AND STRATTON PRIZE
PRICEWATERHOUSECOOPERS PRIZE
PFIZER PHARMACEUTICAS PRIZE
LABORATORY AND ALLIED  PRIZE
OMAERA PHARMACEUTICALS PRIZE
DARAMOLA OLUYEMISI MEMORIAL PRIZE
REGAL PHARMACEUTICALS LTD EXCELLENCE AWARD FOR PHARMACEUTICS
COLGATE PALMOLIVE (E.A.) PRIZE
KENYA MEDICAL ASSOCIATION  PRIZE
RAHIMA DAWOOD PRIZE
BOC GASES KENYA LTD
KAMALA MEMORIAL PRIZE
THE NESTLE FOODS KENYA LTD. MERIT AWARDS
AVENUE GROUP AWARD
INSTITUTE OF QUANTITY SURVEYORS OF KENYA PRIZE
GENERAL MOTORS KENYA LTD PRIZE
SURVEY CONSULT PRIZE
DR. EDDAH GACHUKIA SCIENCE PRIZE
ULTRAVETIS EAST AFRICA LIMITED
KENYA VETERINARY BOARD
PROF. G.M. MUGERA PRIZE
CENTRAL ARTIFICIAL INSEMINATION STATION TROPHY
AFRICAN URBAN QUARTELY PRIZE
3-E FOUNDATION AWARD
PLO LUMUMBA FOUNDATION AWARD
ISEME, KAMAU & MAEMA ADVOCATES PRIZE
PAUL MUSILI WAMBUA AWARD
PROFESSOR ARTHUR T. PORTER PRIZE
KENYA INSTITUTE OF PLANNERS (KIP) PRIZE
C.B. RICHARD ELLIS LTD. PRIZE
THE JOINT BUILDING COUNCIL PRIZE (JBC) PRIZE
KNIGHT FRANK ANNUAL AWARD
M/S KANJUMBA CONSULTANTS PRIZE
CROWN BERGER KENYA LTD PRIZE
DAVID AND MARY KIAMBA MEMORIAL PRIZE
SAKARBEN AND SHETH PRIZE
DR. MARJORIE OLUDHE AWARD
DAVIS & SHIRTLIFF PRIZE
CHRISOM AGENCIES LTD PRIZE
UNIVERSITY OF NAIROBI ALUMNI ASSOCIATION PRIZE
THE NORBROOK AWARD
THE DONKEY SANCTUARY WELFARE AWARD
DOCTORS (MR. AND MRS.) WANGAI MERITORIOUS WHOLISTIC  AWARD
MOHAMED/MUIGAI ADVOCATES
DELOITTE AND TOUCHE PRIZE
AFRICAN DEVELOPMENT AND ECONOMIC CONSULTANTS PRIZE
KENINDIA ASSURANCE COMPANY LTD AWARD
KENYA BREWERIES LIMITED PRIZE
MARKETING SOCIETY OF KENYA
ENG. CAREY OREGE CIVIL ENGINEERING AWARD
ROCKLAND KENYA LTD AWARD
J.N.MUTHAMA AWARD
NATIONAL OIL CORPORATION
DAVIS AND SHARTLIFF
TWIGA CHEMICALS LTD
BASCO PRODUCTS (KENYA) LIMITED COMPANY PRIZES

Back to Top
 

  1. GANDHI SMARAK NIDHI TRUSTEE FUND

 

  1. Best overall student in the whole University with the highest proficiency in both academic and extra-curricular activities.

                2007/2008 ACADEMIC YEAR

 

GICHUIYIA, LINDA NKATHA                    B02/0279/2004                  STBE

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

         

            OTIENO BRUNAH AKINYI                     I08/2457/2005                  MATHS

 

  1. Best final year student in each Faculty/Institute/School.

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

 

                                     NAME                                                 REG. NO.                   FACULTY/SCHOOL/INSTITUTE

OGUTU, ADHIAMBO NANCY                   D33/10640/2004                   BUSINESS

EDALIA, LAURA GWAHALLA                   V28/2328/2002                       DENTAL

OUMA, VINCENT ABONGO                      E37/3108/2004                      EDUCATION

GICHUIYIA, LINDA NKATHA                    B02/0279/2004                        STBE

TONKEI, WILSON KAYIONGO                I08/9004/2004                          SPS

MAYOKA, WABWERE GODFREY           U29/2423/2004                         PHARMACY

KANYUGI, MICHAEL GITONGA              F18/2203/2003                           ENGINEERING

KIPLAGAT, BENARD RONO                   F21/0018/2003                            ENGINEERING

FlORENCE NABWIRE                            A24/0160/2003                            AGRICULTURE

CHEGE, ANNE WANJIRU                     L35/6907/2003                              SCDE

LIANI, MILLICENDT                                N06/1305/2004                                IAAGS

USHINDI, STEPHEN                              P15/3083/2004                                SCI

AMENYA, HESBON ZABLON                 J30/3032/2003                                  VET. MED

NTALAMI, MICHELLE NKATHA               B05/8186/2004                                STAD

MUTHUI VINCENT MUSYOKI                 I09/2607/2004                                 MATHS

KAREITHI, GODFREY  MWEMA              K50/7870/2005                              SOJ

OWINO, FELIX MANGO                           C01/0433/2004                                ARTS

KOECH, ANGELA CHEPKORIR           H31/2416/2002                                MEDICINE

KIBENGE, NELSON                                 I11/2650/2004                                 BIOLOGICAL

MOKUA, EUNICE KEMUNTO                 H32/7666/2004                                NURSING

OGOLLA MOLLY AWOUR                        I50/7172/2002                                   IDS

ALIAHMED HASSAN ALI                          G34/2235/2004                                 LAW

         

         

2008/2009 ACADEMIC YEAR

 

NAME                                                                   REG. NO.                                           FACULTY/SCHOOL/INSTITUTE

ALIBHAI, ABIZER ESMAIL                     D33/7175/2006                       BUSINESS

MURAYA, JACINTA NJERI                    D33/1546/2005                        BUSINESS

JEMIMAH MURIITHI                              G34/2146/2005                          LAW

LIECH ALEXANDER ADOYO             V28/1763/2000                           DENTAL

ARUWA, PATRICIA ACHIENG            I/50/7873/2005                            IDIS

MURIITHI DAVID KARIUKI                  E37/2654/2005                            EDUCATION

OLUGA, PRISCILLA SEWE                B02/0277/2005                             STBE

DAVID LOKI ERIC                                 B02/0265/2003                             STBE

KATHULI PATRICK FRANCIS          B02/0289/2003                                STBE

OTIENO, BRUNAH AKINYI               108/2457/2005                                 SPS

OGALLO, WILLIAM OTIENO                    U29/2249/2005                                 PHARMACY

KAYIMA, RUTH MIREMBA                       A90/9043/2005                                   AGRICULTURE

NYAGAH, ANTHONY KAUMBUTHU        L35/9870/2004                                 SCDE

CHEPKEMOI EDDAH                               N06/1118/2005                                    IAAGS

MUTUA, MARTIN KASOMO                      P15/2922/2005                                    SCI

NYAGA, JACINTAH WANDIRI                  J38/0243/2005                                     VET. MED

ACHOKO, MELISA ALLELA                     B05/0364/2005                                    STAD

CHEPKIYENG EZEKIEL                          I11/2520/2005                                        SBS

OBUTU, ZEDEKIAH WYCLIFFE            107/9464/2005                                        MATHEMATIC

PULEI, ANNE NAIPAROI                         H31/2480/2003                                        MEDICINE

MBITHI, FLORENCE MUINDI                  F18/2182/2004                                        ENGINEERING

NGARE, EMMA NGENDO                        K59/6883/2006                                         SOJ

NJOROGE, KEZIAH WANGECI              H32/1871/2005                                          NURSING

KHAMIS KHADIJA NASSOI                     C01/0956/2005                                           ARTS

KIIRU, EVA WANJIKU                                K50/7418/2003                                            SOJ

Back to Top

  1. DR. A.C.L. DE’SOUZA MEMORIAL PRIZE

 

Best first year student in the Faculty of Arts, School of Physical Sciences and School of Business.

 

                  2007/2008 ACADEMIC YEAR

                ONDIEK, LILIAN MWANGO                            D33/7180/2006                  BUSINESS

                MAPILI, MILLICENT MAPILI                          I08/2271/2007                   SPS

                  BHARDIA, NOORMOHAMED A.                 C01/0409/2007                  ARTS

2008/2009 ACADEMIC YEAR

MUCHUKU, MICHELLE GAKENGI            D33/23406/2009                BUSINESS

NKUMAMA, IRENE NAILAIN                        I20/2440/2007                   SPS

HAJI, FAYDAH FEISAL                                 C01/1133/2008                  ARTS

Back to Top

  1. INSTITUTION OF SURVEYORS OF KENYA PRIZE

 

  1. Best final year student in the Department of Land Development

 

                     2007/2008 ACADEMIC YEAR

                  MANGELI, ANTHONY MUTUA                               B04/0335/2004

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

MBUGUA, WALLACE WARONJA                        B04/0321/2005

MUINDI, WILFRED MUTUKU                              B04/0340/2005

MUSELEKU, ERASTUS KIITA                              B04/0811/2005

NGUNJIRI, RICHARD KABIRU                            B04/0324/2005

 

  1. Best final year student in the Department of Surveying.

 

           2007/2008 ACADEMIC YEAR

OLOO, FRANCIS OMONDI                                  F19/2227/2003                 

                 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

            MATARA, SAMMY                                                     F19/892/2004

Back to Top

  1. ASIAN COMMERCIAL COMMUNITY ACADEMIC AWARDS

 

Best accounting student in the School of Business

 

                    2007/2008 ACADEMIC YEAR

           MUSYOKA ANN MUMBI                                     D33/1256/2006

          ALIBHAI ABIZER                                                   D33/7175/2006

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

MUSYOKA ANN MUMBI                               D33/1256/2006

ALIBHAI ABIZER ESMAIL                            D33/7175/2006

Back to Top

  1. KENYA REINSURANCE CORPORATION

 

a)  Best final year student taking the Insurance option in the School of Business.

 

              2007/2008 ACADEMIC YEAR

                OMOLLO, MILLICENT ANYANGO              D33/8639/2004

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

KIGEN, WELDON KIPKOECH                   D33/1393/2005

KIVINDU, NZIOKI MARTIN                           D33/1433/2005

b)  Best final year student in Actuarial Mathematics.

 

                    2007/2008 ACADEMIC YEAR

                KITHINJI FREDA MWENDWA               I07/8913/2004

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

                OBUTU         ZEDEKIA WYCLIFFE                     I07/9464/2005

Back to Top

  1. KENYA NATIONAL CHAMBER OF COMMERCE AND INDUSTRY

 

Best final year student in the School of Business

 

                   2007/2008 ACADEMIC YEAR

OGUTU, ADHAIAMBO NANCY                   D33/10640/2004

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

ALIBHAI A. ESMAIL                                D33/7175/2006

MURAYA NJERI JACINTA                         D33/1546/2004

Back to Top

  1. HAMILTON HARRISON AND MATHEWS - Le PELLEY PRIZE

 

  1. Best first year student in the School of law.

 

            2007/2008 ACADEMIC YEAR

        HEITHER ALI                                        G34/21256/2007

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

CHERUIYOT P. KIPROTICH                     G34/21347/2009

 

  1. Best third year student in the School of law.

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

MURIITHI JEMIMAH                              G34/2146/2005

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

          LICHUMA CAROLINE OMARI                             G34/1910/2006

Back to Top

  1. ELIDA PONDS PRIZE

 

Best student in each of the four departments in the School of Dental Sciences

 

          i) Department of Conservation/Prosthetic dentistry

 

              2007/2008 ACADEMIC YEAR

EDALIA, LAURA GWAHALA                      V28/2380/2004

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

          LIECH, ALEXANDER ADOYO                          V28/1763/2000

          ii) Department of Paediatric Dentistry/Orthodontics

 

             2007/2008 ACADEMIC YEAR

           MULU MARYANNE                                                       V28/2375/2004

 

                 2008/2009 ACADEMIC YEAR

          ANYONA, ROSEMARY MAMKA                                    V28/2209/2005

          KIPKOECH, ANTHONY BII RUGUT                           V28/2313/2005

 

iii) Department of Oral and Maxillofacial surgery

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

HARUNAMI, KHATIJA EBRAHIM                                 V28/8162/2004

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

LIECH, ALEXANDER ADOYO                                    V28/1763/2000

 

iv) Department of Periodontology/Community Dentistry

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

HARUNAMI, KHATIJA EBRAHIM                                      V28/8162/2004

2008/2009 ACADEMIC YEAR

          MAMDANI, NAZIR ZAINAB                                      V28/9385/2005

         

Back to Top

  1. MATHU AND GICHUIRI PRIZE

 

  1. Best second year student in the subject of Price Analysis in Building Economics, School of the Built Environment.

 

                2007/2008 ACADEMIC YEAR

               MASHINE, PATRICK MUNENE                               B03/0300/2005

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

            MUGODO, IVY VUGUZA                                              B66/0284/2006

 

b)       Best third year student in Building Economics, School of the Built Environment.

 

               2007/2008 ACADEMIC YEAR

               KENNEDY, MWENWA PETER                                       B03/0305/2005

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

WAIHENYA, MARY WAITHIEGENI                                               B66/1283/2006

Back to Top

  1. INSTITUTE OF ENGINEERS OF KENYA PRIZE

 

The students with the best final year project in the School of Engineering in the Departments of:-

 

Environmental and Biosystems Engineering

 

               2007/2008 ACADEMIC YEAR

                MBWAYA, AMENDA ASTONE                                    F21/0004/2003

2008/2009 ACADEMIC YEAR

NGUNGU, DORCAS NDUNGE                                F21/0002/2004

 

Civil Engineering

                    2007/2008 ACADEMIC YEAR

                ODRA ATIENO ANJELA                                                 F16/2093/2003

 

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

OPADO, GEORGE ACHOLA                                    F16/2089/2004

 

          Electrical and Electronic Engineering

 

             2007/2008 ACADEMIC YEAR

                KINYANJUI, G ANNE                                                              F17/2105/2002

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

OKOTH, JULIANA MASIMBA                                               F17/2117/2004

 

     Mechanical Engineering.

 

            2007/2008 ACADEMIC YEAR

               MUKHUNGO, SANDYS SIFUNA                           F18/2196/2003

               MWALI, JACQUELINE          NDUNGE                 F18/2092/2003                 

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

SIMUYI, FLORIDA NASAMBU                             F18/2203/2007

MUSYOKA, ENOCK KIMAMZI                             F18/2190/2007

Back to Top

  1. YUSUF DAWOOD AWARD

 

Best final year student in the Department of Literature, Faculty of Arts.

 

                  2007/2008 ACADEMIC YEAR

             OWINO, FELIX MANGO                                               C01/0433/2004

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

     JONAH, MWANTHI KYATHE                                       C01/0620/2005

Back to Top

  1. KLSA PANNELL KERR FOSTER TAX PROJECT PRIZE

 

Best third year student in the School of Business who presents prize winning project(s).

2007/2008 ACADEMIC YEAR

MUSYOKA, ANN MUMBI                                                                       D33/11256/2006

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

     ALIBHAI A. ESMAIL                                                                            D33/7175/2006

Back to Top

  1. INSTITUTE OF CERTIFIED PUBLIC ACCOUNTANTS OF KENYA PRIZE

 

a)  Best final year student taking the Accounting and Finance option in the School of Business.

 

                2007/2008 ACADEMIC YEAR

    OMOLLO MILLICENT ANYANGO                                               D33/8639/2004

     MBURU MATHEW IRUNGU                                                       D33/1560/2003

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

             MUSYOKA  ANN  MUMBI                                                     D33/11256/2006

            OYIEKE KING EDWARD                                                      D33/7402/2005

 

b)       Best final year student with the highest marks in auditing paper / papers, School of Business.

 

               2007/2008 ACADEMIC YEAR

OMOLLO MILLICENT ANYANGO                                                  D33/8639/2004

MBURU MATHEW IRUNGU                                                           D33/1560/2003

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

     MUSYOKA ANN MUMBI                                                                D33/11256/2006

     OYIEKE KING EDWARD                                                              D33/7402/2005

Back to Top

  1. UNILEVER KENYA LTD

 

Best final year student in the Schools of Business and Physical Sciences whose performance has been best overall.

 

  1. Outstanding Scholar Award

 

  1. School of Business

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

OMOLLO, MILLICENT ANYANGO                                              D33/8639/2004

2008/2009 ACADEMIC YEAR

MURAYA, NJERI  JACINTA                                                             D33/1546/2005

 

  1. Schools of Physical Sciences

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

TONKEI, WILSON KAYIONGO                  I08/9004/2004        

 

2008/2007 ACADEMIC YEAR

OTIENO, BRUNAH AKINYI                        I08/2457/2005                

 

(b) MARKETING PRIZE

 

Best final year student with the highest marks in all marketing courses in the School of Business.

 

                  2007/2008 ACADEMIC YEAR

 OGUTU, ADHIAMBO NANCY                    D33/10640/2004

2008/2009 ACADEMIC YEAR

                ALIBHAI, ABIZER  ESMAIL                      D33/7175/2006

 

(c) BUSINESS ADMINISTRATION PRIZE

 

Best final year student taking the Business Administration option.

 

                2007/2008 ACADEMIC YEAR

OGUTU, ADHIAMBO NANCY                    D33/10640/2004

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

                 ALIBHAI, ABIZER  ESMAIL                      D33/7175/2006

(d) CHEMISTRY PRIZE

Best final year student with the highest marks in Chemistry.

                2007/2008 ACADEMIC YEAR

                  TONKEI, WILSON KAYIONGO                    I08/9004/2004

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

OTIENO, BRUNAH AKINYI                        I08/2457/2005                

Back to Top

  1. KASNEB OUTSTANDING ACCOUNTING STUDENT PRIZE

 

  1. Outstanding Student Prize:

 

Best final year student who achieves the highest marks in Accounting and Finance during his/her university career.

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

OMOLLO MILLICENT ANYANGO                    D33/8639/2004

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

MUSYOKA  ANN  MUMBI                             D33/11256/2006

OYIEKE KING EDWARD                              D33/7402/2005

 

b) K.A.S.N.E.B. (Science) Prize

Best second year student in Mathematics, School of Mathematics.

 

                2007/2008 ACADEMIC YEAR

                  NJERU, DORCAS KARIMI                         I09/22283/2006

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

KIPLAGAT, KIPCHUMBA                          I09/2280/2007

 

c) K.A.S.N.E.B. (Arts) Prize

Best second year student in Economics, Faculty of Arts.

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

NGUNDI, DANIEL FUNDI                        C01/0796/2006

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

CHEMUTAI, SALOME TAYET                    C01/0703/2007

Back to Top

  1. PROF. DAVID M. NDETEI MERITORIOUS AWARDS

 

a) Best undergraduate final year student in Psychiatry, School of Medicine.

 

                  2007/2008 ACADEMIC YEAR

               KOECH, CHEPKORIR  ANGELA                   H31/2416/2002

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

          GITHAIGA HELLEN WANJIRU                             H31/9175/2002

 

Best Distinction final year M.Sc. (Clinical Psychology) student, School of Medicine.

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

REGINA S. NDIEMA                                 H58/P/8566/2005

c)  Best Distinction final year M.Med. (Psychiatry) student, School of Medicine.

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

LILIAN, BUNYASSI ASUGA                      H58/7479/2004

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

          JUMBA, JOSEPH EGALA                          H58/7929/2005

Back to Top

  1. KAPLAN AND STRATTON PRIZE

 

Best overall final year student in the School of Law

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

ALIAHMED HASSANALI                               G34/2235/2004

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

      MURIITHI JEMIMAH                                   G34/2146/2005

Back to Top

  1. PRICEWATERHOUSECOOPERS PRIZE

 

  1. Best final year MBA student , School of Business.

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

AKAMA T. ONYINKWA                               D61/P/7979/2002

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

CHEGE PHARES KAMAU                             D61/70029/2007

 

  1. PRICEWATERHOUSECOOPERS HILDA MATU MEMORIAL PRIZE

 

Best final year student taking Human Resource Management option, School of Business.

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

ALIBHAI ABIZER ESMAIL                           D33/7175/2006

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

ABDIRIZACK MOHAMUD AHMED                D33/6924/2006

 

  1. PRICEWATERHOUSECOOPERS EMILY OKEMWA MEMORIAL PRIZE

 

Best final student taking Finance option, School of Business.

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

WANYONY K. MERCY                                   D33/7175/2004

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

ABDIRIZACK BISHAR ARESS                         D33/1555/2005

Back to Top

  1. PFIZER PHARMACEUTICAS PRIZE

 

Best final year student in the School of Pharmacy

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

MAYOKA, WABWERE GODFREY                U29/2423/2004                 

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

OGALLO, WILLIAM OTIENO                    U29/2249/2005                 

Back to Top

  1. LABORATORY AND ALLIED  PRIZE

 

Best final year student in the School of Pharmacy.

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

 

MAYOKA, WABWERE GODFREY                U29/2423/2004

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

OGALLO, WILLIAM OTIENO                    U29/2249/2005                 

 

Second best final year student in the School of Pharmacy.

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

MOKAYA, ESTHER MORAA                       U29/2424/2004

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

NJERI, LISPER WANGECI                        U29/2251/2005

 

Third best final year student in the School of Pharmacy.

    

2007/2008 ACADEMIC YEAR

NJOROGE, MATHEW NGARUIYA               U29/8166/2004

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

WANJEH, DAVID MWANZA                      U29/2256/2005

Back to Top

  1. OMAERA PHARMACEUTICALS PRIZE

 

The final year student who has shown a consistent academic performance in Pharmacology in the School of Pharmacy.

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

MOKAYA, ESTHER MORAA                       U29/2424/2004

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

OGALLO, WILLIAM OTIENO                    U29/2249/2005

Back to Top

  1. DARAMOLA OLUYEMISI MEMORIAL PRIZE

 

The final year FEMALE student who has shown a consistent academic performance and leadership skills in the School of Pharmacy.

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

MOKAYA, ESTHER MORAA                       U29/2424/2004

2008/2009 ACADEMIC YEAR

NJERI, LISPER WANGECI                        U29/2251/2005

Back to Top

  1. REGAL PHARMACEUTICALS LTD EXCELLENCE AWARD FOR  

    PHARMACEUTICS

The best final year student in Pharmaceutics, School of Pharmacy.

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

          KARUMBI, MACHARIA JAMLICK               U29/2388/2004

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

OGALLO, WILLIAM OTIENO                    U29/2249/2005

Back to Top

  1. COLGATE PALMOLIVE (E.A.) PRIZE

 

The best student in the Bachelor of Dental Surgery, School of Dental Sciences.

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

EDALIA, LAURA GWAHALLA                    V28/2380/2004

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

     LIECH, ALEXANDER ADOYO                     V28/1963/2000

Back to Top

  1. KENYA MEDICAL ASSOCIATION  PRIZE

 

  1. Chandaria Prize

Best final year student in the School of Medicine in:-

 

  1. Medical Microbiology

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

MUTHERI GABRIEL KIMATHI                            H31/2516/2003

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

MAKANGA JANET TUNGAI                      H31/7393/2004

 

  1. Pathology

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

IKIARA ELIZA KATHURE                         H31/2461/2003

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

JANOWALLA F. S. HUSSEIN                     H31/2434/2004

 

  1. MBCHB Prize

The best student in Bachelor of Medicine and Bachelor of Surgery, School of Medicine

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

KOECH, CHEPKORIR  ANGELA                  H31/2416/2002

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

PULEI, ANNE NAIPANOI                          H31/2480/2003

Back to Top

  1. RAHIMA DAWOOD PRIZE

 

The best final year student in the Department of Surgery, School of Medicine.

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

NJIRAINI, PAULINE NJOKI                      H31/8462/2003

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

GICHUKI, SHELMITH WANGARI               H31/2440/2004

PULEI, ANNE NAIPOI                             H31/2480/2003

Back to Top

  1. BOC GASES KENYA LTD

 

The best first year Postgraduate student in Anaesthesiology, School of Medicine.

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

NABULINDO SUSANE M.ASAKHWE               H58/70878/2007

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

KARIBA CAROLYE WAWERU                        H58/70991/2009

 

The best second year Postgraduate student in Anaesthesiology, School of Medicine.

2007/2008 ACADEMIC YEAR

MUTIE, PETER KYATHA                          HS8/7950/2005

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

KOCHI ALLAN                                             H58/7674/2006

 

The best final year student in the Department of Mechanical Engineering.

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

 

KANYUGI, MICHAEL GITONGA                 F18/1688/2001

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

MBITHI, FLORENCE MUINDI                             F18/2182/2004

Back to Top

  1. KAMALA MEMORIAL PRIZE

 

Best final year student in the School of Medicine

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

KOECH CHEPKORIR  ANGELA                             H31/2416/2002

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

PULEI ANNE NAIPANOI                           H31/2480/2003

Back to Top

  1. THE NESTLE FOODS KENYA LTD. MERIT AWARDS

 

The best overall Postgraduate student in the Department of Paediatrics, School of Medicine.

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

ODERO NICHOLAS  AGAI                        H58/7956/2005

                                     

2008/2009 ACADEMIC YEAR

DR.ABDISALAN MAACM                              H58/71821/2008

 

The best post graduate student with best thesis in department of paediatrics, School of Medicine

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

 

ODERO NICHOLAS AGAI                                  H58/7956/2005

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

 

DR.ABDISALAN MAACM                                     H58/71821/2008

Back to Top

  1. AVENUE GROUP AWARD

 

The best student in Pre-Clinicals in the Bachelor of Medicine and Bachelor of Surgery programmer, School of Medicine.

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

 

KABAIKU JOHN KANYI                            H31/2493/2003                

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

BUNDI PAUL KARAU                              H31/2441/2004

Back to Top

  1. INSTITUTE OF QUANTITY SURVEYORS OF KENYA PRIZE

 

Best Fourth year student in the Department of Building Economics and Management, School of the Built environment.

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

ODHIAMBO, KENNEDY                            B03/2904/2004

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

           

PETER, KENNEDY MWENDWA                  B03/0321/2003

Back to Top

  1. GENERAL MOTORS KENYA LTD PRIZE

 

The best final year student in the Department of Mechanical Engineering.

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

KANYUGI, MICHAEL GITONGA                 F18/2203/2003

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

     MBITHI, FLORENCE MUINDI                             F18/2182/2004

Back to Top

  1. SURVEY CONSULT PRIZE

 

The best final year student in Surveying, School of Engineering. 

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

OLOO, FRANCIS OMONDI                       F19/2227/2003        

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

MATARA, SAMMY                                   F19/2892/2004

            Back to Top

  1. DR. EDDAH GACHUKIA SCIENCE PRIZE

 

The best final year FEMALE student from the School of Engineering in the Departments of:-

 

Electrical and Electronic Engineering

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

NAMASWA MAUREEN SIKHOYA                F17/2149/2003

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

KIMANI, GRACE WANGARI                      F17/2148/2004

 

Civil Engineering

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

IRERI, ESTHER KANINI                           F16/2098/2003

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

GATHUMBI, PAULINE NJOKI                             F16/2089/2004

 

Environmental and Biosystems Engineering

2007/2008 ACADEMIC YEAR

MUTUA, LOISE WANJA                            F21/0006/2003

2008/2009 ACADEMIC YEAR

NGUNGU, DORCAS NDUNGE                    F21/0002/2004

 

Mechanical Engineering.

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

MWALI, N.  JACKLINE                                     F21/2092/2003

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

MBITHI, FLORENCE MUINDI                             F18/2182/2004

Back to Top

  1. ULTRAVETIS EAST AFRICA LIMITED

 

The best final year Student in Veterinary Clinical studies, Faculty of Veterinary Medicine.

2007/2008 ACADEMIC YEAR

DIBA DIDA WAKO                                  J30/3034/2003

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

HARET, ABDULLAHI HAMBE                    J30/3010/2004

Back to Top

  1. KENYA VETERINARY BOARD

 

The best final year student in the Faculty of veterinary Medicine.

2007/2008 ACADEMIC YEAR

AMENYA, HESBON ZABLON                     J30/3032/2003

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

KIBORE, BENSON                                  J30/3071/2004

Back to Top

  1. PROF. G.M. MUGERA PRIZE

 

The best 2nd year student in General Pathology, Faculty of Veterinary Medicine.

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

MATHEKA, MARK NDONYE                      J30/2982/2004

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

SHEPELO, G. PETER                               J30/2601/2007

Back to Top

  1. CENTRAL ARTIFICIAL INSEMINATION STATION TROPHY

 

The best fifth year student in Theriogenology, Faculty of Veterinary Medicine. 

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

DIBA DIDA WAKO                                  J30/3034/2003

 

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

MURAYA, JOAN                                     J30/2982/2004

Back to Top

  1. AFRICAN URBAN QUARTELY PRIZE

 

The overall best final year student in the Department of Geography.

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

 

OYAGI, HERBERT R. OGENDO                 C01/0780/2004

2008/2009 ACADEMIC YEAR

K. ANJELYNE MATOLO                           C01/1046/2005

Back to Top

  1. 3-E FOUNDATION AWARD

 

  1. The best 2nd year student in Actuarial Sciences, School of Mathematics.

2007/2008 ACADEMIC YEAR

OMONDI, JAMES SAMUEL                       I07/2261/2006

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

     NJOROGE, JOYCE WANGUI                     I07/2256/2007

  1. The best 3rd year student in Actuarial Sciences, School of Mathematics.

2007/2008 ACADEMIC YEAR

OBUTU, ZEDEKIAH WYCLIFFE                 I07/9464/2005

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

MUTUGA, M. MACHARIA                         I07/10706/2006

 

  1. The best 4th year student in Actuarial Sciences, School of Mathematics.

2007/2008 ACADEMIC YEAR

KITHINJI, FREDA MWENDWA                            I07/8913/2004

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

OBUTU, ZEDEKIAH WYCLIFF                             I07/9464/2005

Back to Top

  1. PLO LUMUMBA FOUNDATION AWARD

 

  1. The best student in “Criminal Procedure Practice”, School of law.

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

MAYAVI MWENJE JESSICA                             G34/1904/2006

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

          SOLOMON MLAMBA FELICIA                          G34/2015/2007

 

  1. LUCY-ONONO MEMORIAL AWARD

The best female student in the ‘International Human Rights and Humanitarian Law’ course, School of Law.

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

     MURIITHI, JEMIMAH                              G34/2146/2005

  1. N.H.O MAHONDO AWARD

 

The best student in Constitutional Law, School of Law.

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

NZAKUVA, MARYCONCEPTOR                            G34/1939/2007                           

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

NDUKU, JANET                                      G34/2651/2008

Back to Top

  1. ISEME, KAMAU & MAEMA ADVOCATES PRIZE

 

The best final year student in the following combination of subjects, School of Law:

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

Company Law                                             

MURIITHI JEMIMAH                                   G34/2146/2005

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

      KIROREI CAROL NAMUNYAK                      G34/10708/2006

      YAGAN VICTORIA SIWATOM                      G34/10983/2006

 

Intellectual Property Law

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

     ALIAHMED  HASSANALI                             G34/2235/2004

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

 

      ODHIAMBO JAPHETH                                 G34/2165/2005

 

Conveyancing Law and Practice

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

ALIAHMED  HASSANALI                              G34/2235/2004

MUNYUA CHARLES  MWANGI                      G34/2283/2004

LONYOLO S. CULENT                                 G34/2238/2004

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

NJIRU EMILY MUKAMI                                G34/2137/2005

KHAN ADNAN HANIF                                   G34/9079/2005

Back to Top

  1. PAUL MUSILI WAMBUA AWARD

 

The best student in Civil Procedures, School of Law.

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

LAVI MARK MUIA                                  G34/1931/2006

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

KANG’ETHE BENSON NJUGUNA                G34/1985/2007

Back to Top

  1. PROFESSOR ARTHUR T. PORTER PRIZE

 

The best final year student in the College of Humanities and Social Sciences. 

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

ALIAHMED  HASSANALI                              G34/2235/2004   

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

MURIITHI JEMIMAH                                   G34/2146/2005

Back to Top

  1. KENYA INSTITUTE OF PLANNERS (KIP) PRIZE

The best student in M.A. (Planning).

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

MUTHOKA, JOHNSTONE KITEMANGE           B50/P/7114/2003

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

 

MUKETHA, SILAS MWITI                             B50/P/8250/2004

Back to Top

  1. C.B. RICHARD ELLIS LTD. PRIZE

 

The best final year student in the subject of Properties and Facilities Management in the Department Land Development.

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

MANGELI, ANTHONY MUTUA                                      B04/0340/2005

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

MUINDI, WILFRED MUTUKU                                        B04/3283/2005

NGUNJIRI, RICHARD KABIRU                                      B04/0324/2005

NJUGUANA LEAH WAMBUI                                B04/0308/2005

ODANGA, FELIX MALOBA                                 B04/0337/2005

Back to Top

  1. THE JOINT BUILDING COUNCIL PRIZE (JBC) PRIZE

 

Postgraduate student with the best research project in M.A. (Construction Management) in the Department of Building Economics and Management.

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

MUTUMA, NICHOLAS KATHUTHA                                B50/P/7943/2005

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

NDERITU, CHRISTOPHER KIBOI                         B50/P/8232/2004

Back to Top

  1. KNIGHT FRANK ANNUAL AWARD

 

  1. The best final year student in B.A.(Land Economics).

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

MANGELI, ANTHONY MUTUAL                           B04/0335/2004

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

MBUGUA, WALLACE WARONJA                          B04/0321/2005

MUINDI, WILFRED MUTUKU                                       B04/0340/2005

MUSELEKU, ERASTUS KIITA                              B04/0811/2005

NGUNJIRI, RICHARD KABIRU                                      B04/0324/2005

 

  1. The best final year student in the Department of Land Economics in the following subjects.

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

 

Estates Management        

MANGELI, ANTHONY MUTUA                                      B04/0335/2004

 

Valuation                             

NGUNJIRI, RICHARD KABIRU                                      B04/0324/2005

 

 

Land Law                             

LEMASIKA, JACOB KIPAA                                  B04/9163/2004

OMONDI MORRIS OMOLLO                              BO4/0318/2006

 

Investment Appraisal      

OKOTH, MORRIS OMOLLO                                B04/2035/2004

         

2008/2009 ACADEMIC YEAR

 

Estates Management        

MUINDI, WILFRED MUTUKU                                       B04/0340/2005

 

Valuation                             

CHELOTI, NALIAKA IRENE                                 B04/0323/2006

GATERE, PATRICIA MUTHONI                           B04/0325/2006

 

Land Law                             

KANG’ARA MARY WANGUI                                B04/0320/2005

NGUNJIRI, RICHARD KABIRU                                      B04/0324/2005

NJUGUNA, LEAH WAMBUI                                 B04/0324/2005

HABIRA R. TADICHA                                        BO4/0327/2007

 

Investment Appraisal      

MUSELEKU, ERASTUS KIITA                              B04/0811/2005

 

  1. The best 3rd year student in Land Economics.

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

KIBIRA, PETER GITHAE                                    B04/0315/2003

         

2008/2009 ACADEMIC YEAR

WAMBUGU, SUSAN WAIRIMU                            B04/0328/2004

Back to Top

  1. M/S KANJUMBA CONSULTANTS PRIZE

 

The best final year student in the Department of Building Economics (Quantity Surveying).

2007/2008 ACADEMIC YEAR

ODHIAMBO, KENNEDY                                      B03/2904/2004

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

PETER, KENNEDY MWENDWA                            B03/0305/2005

Back to Top

  1. CROWN BERGER KENYA LTD PRIZE

 

The overall best student in:

 

Bachelor of Arts (Building Economics

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

OCHIENG, BELLIS                                            B03/0307/2004

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

KENNEDY, MWENDWA PETER                            B03/0305/2005

Back to Top

  1. DAVID AND MARY KIAMBA MEMORIAL PRIZE

 

The best Final Year Female Student in the whole University.

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

GICHUIYIA, LINDA NKATHA                    B02/0279/2004                 

 

 

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

OTIENO BRUNAH AKINYI                       I08/2457/2005                 

 

The best Final Year Student in the Bachelor of Arts in Land Economics.

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

MANGELI, ANTHONY MUTUA                                      B04/0340/2005

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

CHELOTI, IRENE NALIAKA                                B04/0323/2006

 

The best Final Year Student in the subject of Intellectual Property Law, School of Law.

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

ALIAHMED, HASSANALI                                    G34/2235/2004

2006/2007 ACADEMIC YEAR

     ODHIAMBO, JAPHETH                                                G34/2165/2005

Back to Top

  1. SAKARBEN AND SHETH PRIZE

 

The best overall second year student in the School of Law.

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

KING’ORI NYAWIRA STELLA                                    G34/1890/2006

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

     SOLOMON MLAMBA FELICIA                                   G34/2015/2007

Back to Top

  1. DR. MARJORIE OLUDHE AWARD

 

The best Master of Arts Student in the department of literature, Faculty of Arts.

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

PHYLLIS, WAMBUGA ONGAI                                       C50/7990/2006

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

 

     MBUI, JORAM KAMAU                                                C50/70435/2007

Back to Top

  1.  DAVIS & SHIRTLIFF PRIZE

 

  1. The best fourth year Mechanical Engineering student in Fluid Mechanics

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

 

MBITHI, FLORENCE MUINDI                                       F18/2182/2004

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

MUSEMBI, NICHODEMUS MUTUKU                          F18/2014/2005

 

  1. The best fourth year Civil  and Construction Engineering student in Fluid Mechanics

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

MWANGI, FREDERICK LAWRENCE MUREITHI       F16/2058/2004

2008/2009 ACADEMIC YEAR

NDUNGU, HARUM MUTA                                   F16/1922/2005

 

  1. The best fifth year Environmental & Biosystems engineering student in water resourses

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

MURIUKI, SAMUEL WAMBUGU                          F21/0022/2003

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

NGUNGU, DORCAS NDUNGE                              F21/0002/2004

  1. The best fourth year female student in the Electrical & Electronics Engineering Department

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

KIMANI, GRACE WANGARI                                F17/2148/2004

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

KUBAI, ENETHE KATHURE                                F17/1958/2005

 

  1. The best fourth year female student in the department of Geospatial and Space

Technology.

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

MWANGI, PATRICIA WANJIKU                           F19/2216/2004

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

WACHIURI, CAROLYNE MUTHONI                      F19/2052/2005

 

  1. best final year student in Hydrology

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

MWANGI, DAVID WANJOHI                               I13/0229/2004

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

OTIENO ROSA WAYODI                                    F19/2229/2003

Back to Top

  1. CHRISOM AGENCIES LTD PRIZE

 

The best final year student in graphic design.

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

NTALAMI, MICHELLE NKATHA                           B05/8186/2004

 

                  

2008/2009 ACADEMIC YEAR

ACHOKO, MELISA ALLELA                                 B05/0364/2005

Back to Top

  1. UNIVERSITY OF NAIROBI ALUMNI ASSOCIATION PRIZE

 

The best overall student in each college.

 

College of Agriculture and Veterinary Sciences

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

NABWIRE FLORENCE                                         A24/0160/2003

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

KAYIMA RUTH MIREMBE                                   A24/9043/2005

College of Architecture and Engineering

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

KANYUGI MICHAEL GITONGA                            F18/2203/2003       

KIPLANGAT BERNARD RONO                             F21/00181/2003

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

MBITHI FLORENCE MUINDI                              F18/2182/2004

 

College of Biological and Physical Sciences

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

TONKEI WILSON KAYIONGO                        I08/9004/2004            

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

OTIENO BRUNAH AKINYI                               I08/2457/2005

 

College of Education and External Studies

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

CHEGE ANNE WANJIRU                             L35/6907/2003

         

2008/2009 ACADEMIC YEAR

 

              MURIITHI DAVID KARIUKI                               E35/2654/2005

 

College of Health Sciences

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

MAYOKA GODFREY WAMBWIRE                U29/2423/2004                         

                  

2008/2009 ACADEMIC YEAR

        OGALLO WILLIAM OTIENO                       U29/2249/2005

                  

College of Humanities and Social Sciences

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

OGUTU NANCY ADHIAMBO                         D33/10640/2004

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

 

KHAMIS KHADIJA NASSOI                            C01/0956/2005

Back to Top

  1. THE NORBROOK AWARD

 

The best final year student in the course of Medicine in the Faculty of Veterinary Medicine.

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

DIBA, DIDA WAKO                                J30/3034/2003

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

KILONZO, CHRISTOPHER                        J30/3051/2004

Back to Top

  1. THE DONKEY SANCTUARY WELFARE AWARD

 

The best students in Animal Welfare and Equine Welfare.

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

Animal Welfare

ALELI, JOSHUA WAFULA                        J30/3020/2003

 

Equine Welfare

GHARIAL, RUBINDER K.                         J30/3111/2003

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

Animal Welfare

UMLAI, MOHAMED                                 J30/9113/2004

 

Equine Welfare

MUCHERU, GERALD MBURU                     J30/3012/2004

Back to Top

  1. DOCTORS (MR. AND MRS.) WANGAI MERITORIOUS WHOLISTIC  AWARD

 

Best final year Bachelor of Medicine and Bachelor of Surgery student in the School of Medicine who has exemplified the most wholistic qualities.

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

NYAGAH NYAWIRA                                H31/1791/2000

Back to Top

  1. MOHAMED/MUIGAI ADVOCATES

 

The best final year (4TH) student in the school of law

 

          2008/2009 ACADEMIC YEAR

            MURIITHI JEMIMAH                              G34/2146/2005

Back to Top

  1. DELOITTE AND TOUCHE PRIZE

 

Best 1ST year MBA in the Accounting option, School of Business.

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

MILLICENT SHITAKHA                           D61/8349/2002

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

MULINGE NAOMI                                            D16/P/7218/2005

Back to Top

  1. AFRICAN DEVELOPMENT AND ECONOMIC CONSULTANTS PRIZE

 

The best final year student in Economics. Faculty of Arts.

 

                      2007/2008 ACADEMIC YEAR

         NATO, W. JACOB                                  C01/0624/2004

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

          BII, KIPROTICH CHARLES                       C01/0656/2005

Back to Top

  1. KENINDIA ASSURANCE COMPANY LTD AWARD

 

The best final year student in the School of Business taking the Insurance option

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

 

GATETE JOSHUA MUGO                             D33/7099/2004

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

 

          AKOKO FREDRICK CHIENG                         D33/1532/2003

 

The best Third year student in the School of Business taking the Insurance option

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

MUCHERUH  ESTABERYL  MUKAMI                  D33/1272/200

 

Back to Top

  1. KENYA BREWERIES LIMITED PRIZE

 

The best final year student, School of Business.

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

OGUTU ADHIAMBO NANCY                        D33/10640/2004

 

2008/2009 ACADEMIC YEAR

               ALIBHAI, ABIZER ESMAIL                        D33/7175/2006

 

The best final year student in Bachelor of Science Food Science and Technology, Faculty of Agriculture.

Back to Top

 

  1. MARKETING SOCIETY OF KENYA

 

The best MBA Marketing student, School of Business.

 

            2007/2008 ACADEMIC YEAR

DOROTHY, NAFULA MULUKA                            D61/P/7634/2002

Back to Top

  1. ENG. CAREY OREGE CIVIL ENGINEERING AWARD

 

The best final year student

 

2007/2008 ACADEMIC YEAR

OKOYA, OMONDI BARACK                      F16/2049/2003

2008/2009 ACADEMIC YEAR

ARITO, PHILEMON                                F16/2051/2004

 

 Best final year in transportation and Highways

 2007/2008 ACADEMIC YEAR

 OYALLA, AOKO CARREN                        F16/2100/2003

 

 2008/2009 ACADEMIC YEAR

  ARITO, PHILEMON                                    F16/2051/2004

 

Best fourth year student

 

 2007/2008 ACADEMIC YEAR

 GATHUMBI, PAULINE                                     F16/2089/2004

 

  2008/2009 ACADEMIC YEAR

 TOILI, YACOB HAMISI                                        F16/0001/2005

 

  Best third year student

 

  2007/2008 ACADEMIC YEAR

  MATHIAS, JOSEPH GAITHO                            F16/2089/2004

 

   2008/2009 ACADEMIC YEAR

   ALUOCH, OCHIENG EVANS                            F16/1694/2006

70. ROCKLAND KENYA LTD AWARD

Back to Top

      Best Final Year Student in Mineralogy

     

      2007/2008 ACADEMIC YEAR

        KIMELI K.AMON                                     I13/2696/2004

      2008/2009 ACADEMIC YEAR

       KANGOGO DEFLORAH JEROBON               I13/2543/2005

Back to Top

71. J.N.MUTHAMA AWARD

 

          Best Final Year Student in Economic Geology

 

        2007/2008 ACADEMIC YEAR

         MUTINDA JACKLIN MUTHINA                    I13/2668/2004

 

        2008/2009 ACADEMIC YEAR

         WAMUNYU ABIGAIL                                 I13/2550/2005

Back to Top

72. NATIONAL OIL CORPORATION

 

           Best Final Year Student in Petroleum Geology

           

       2007/2008 ACADEMIC YEAR

       MUTINDA JACKLIN MUTHINA                       I13/0229/2004

 

       2008/2009 ACADEMIC YEAR

        KUBAI ROSE KENDE                                  I13/2537/2005

Back to Top

73. DAVIS AND SHARTLIFF

 

           Best Final Year Student in Hydrogeology

 

        2007/2008 ACADEMIC YEAR

        MWANGI DAVID WANJOHI                        I13/2683/2004

 

        2008/2009 ACADEMIC YEAR

        IGUNZA GEORGE MULUSA                       I13/2536/2005

Back to Top

           74. TWIGA CHEMICALS LTD

 

       Best Student in Mineral Exploration and Mining

 

      2007/2008 ACADEMIC YEAR

       SASAKA WILLY                                     I13/0229/2004

 

       2008/2009 ACADEMIC YEAR

       GICHIRA JOSEPH MUTHII                   I13/2556/2005

 

Back to Top

75. BASCO PRODUCTS (KENYA) LIMITED COMPANY PRIZES

 

             Best overall Final Male student in the course Bachelor of Quantity Surveying

 

      2007/2008 ACADEMIC YEAR

       ODHIAMBO KENEDDY                          B03/2904/2004

 

     2008/2009 ACADEMIC YEAR

      PETER KENEDDY MWENDWA                 B03/0305/2005

 

      2009/2010 ACADEMIC YEAR

       OCHIENG BELLS                                  B66/0289/2006

 

      Best overall Final student in the course Bachelor of Quantity Surveying.

 

      2007/2008 ACADEMIC YEAR

       MWANGI N.GLADYS                             B03/0311/2004

 

       2008/2009 ACADEMIC YEAR

       MAINA GLADYS NDUTA                             B03/0304/2005

 

      2009/2010 ACADEMIC YEAR

      WAIHENYA WAITHIEGENI MARY         B66/1283/2006

 

       Second Best overall student in the course Bachelor of Quantity Surveying

 

       2007/2008 ACEMIC YEAR

       NGURU ERICK MUNENE                   B03/0307/2004

 

       2008/2009 ACADEMIC YEAR

       GAYO ALFRED OGWENO                   B03/0297/2005

       KIMANI JOHN KARANJA                   B03/0293/2005

 

     2009/2010 ACADEMIC YEAR

      MUTUA DAVID WAMBUA                  B66/0150/2006

 

    Best overall Final Year Male student in the course Bachelor of Arts in Land Economics.

      

2007/2008 ACEMIC YEAR

 

        MANGELI ANTHONY MUTUA                     B04/0335/2004

 

      2008/2009 ACADEMIC YEAR

       MBUGUA WALLACE WARONJA           B04/0321/2005

       MUINDI WILFRED MUTUKU              B04/0340/2005

       MUSELEKU ERASTUS KIITA              B04/0811/2005

       NGUNJIRI RICHARD KABIRU            B04/0324/2005

 

 

        2009/2010 ACADEMIC YEAR

         KIRIKO AMOS NGUNJIRI               B04/0320/2006

 

       Best overall Final Year student in the course Bachelor of Arts in Land Economics.

 

       2007/2008 ACADEMIC YEAR

       WAMBUGU WAIRIMU SUSAN               B04/0329/2004

 

    2008/2009 ACADEMIC YEAR

     NJUGUNA LEAH WAMBUI                    B04/0308/2005

 

    2009/2010 ACADEMIC YEAR

     CHELOTI IRENE NALIAKA                             B04/0323/2006

 

     The second best overall student in the course Bachelor of Arts in Land Economics.

 

     2007/2008 ACADEMIC YEAR

     OKOTH MORRIS OMOLLO                            B04/2035/2004

     OMWAMBA ONDIBA JOSIAH                        B04/0337/2004

 

      2008/2009 ACADEMIC YEAR

      MUTHAMA DENNIS MBUGUA              B04/0344/2005

 

     

       2009/2010 ACADEMIC YEAR

       MURIGIH ANN WANGARI                             B04/0312/2006

 

       

 

 

 

 

THE UNIVERSITY OF NAIROBI WISHES TO TAKE THIS OPPORTUNITY TO CONGRATULATE THE AWARDEES AND THANK ALL THE DONORS FOR THEIR COMMITMENT AND CONTINUED SUPPORT TOWARDS ACADEMIC EXCELLENCE.

 

WE WELCOME OTHER DONORS TO PARTICIPATE IN THIS NOBLE CAUSE

UNIVERSITY OF NAIROBI

PRESENTATION OF UNIVERSITY OF NARIOBI PRIZES

 

The University of Nairobi wishes to invite winners of the prizes for the 2007/2008 and 2008/2009 academic years to a prize presentation ceremony to be held in Taifa Hall on WEDNESDAY NOVEMBER 16, 2011

Our esteemed donors are invited to present the prizes and trophies during the ceremony.

Invitation cards and car stickers may be collected at the main campus, admissions’ office reception as from Friday November 11th, 2011.

Please confirm your attendance with the office of the Academic Registrar on Telephone 318262 Ext. 28117/28213/28280/28705/28285 or Fax No 245566 or email address acadreg@uonbi.ac.ke / reg-academic@uonbi.ac.ke /

 

Guests should be seated by 9.00 a.m.

Download pdf version

 

Tags: